Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı" temasıyla düzenlenen "Dünya Şehirler Günü" programına katıldı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yerleşim Programı UN-Habitat tarafından her yıl farklı bir kentte kutlanan ve bu yılki kutlamalar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen "Dünya Şehirler Günü"  programındaki konuşmasına, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de gerçekleştirdiği acımasız saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilere Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Emine Erdoğan, insanlığın çok karanlık günlerden geçtiğini, masum insanlara yönelik günlerdir aralıksız devam eden saldırıların, vicdanlarda onulmaz yaralar açtığını ifade etti.

Emine Erdoğan, kadın-çocuk, yaşlı-genç, Müslüman-gayrimüslim ayırt etmeksizin, hak hukuk gözetmeksizin, dünyanın gözü önünde bir kıyım gerçekleştirildiğini belirterek, "Filistin'de yalnızca siviller hayatını kaybetmiyor, insanlığın ortak vicdanı ve ortak umudu da pervasızca yok ediliyor. Nefretin, savaşın ve düşmanlığın hızla yayıldığı bugünlerde barış ve adaleti tesis edecek, birlikte yaşama kültürünü pekiştirecek girişimlere hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Bu zulmün bir an önce sona ermesini, bölgenin barış ve huzura kavuşmasını yürekten diliyorum" diye konuştu.

Konuşmasında, şehirleri "insanın medeniyet yolculuğunda geliştirdiği düşünce birikiminin bir ürünü, anlam dünyasının bir tezahürü" şeklinde tanımlayan Emine Erdoğan, şehirlerin yalnızca bireyleri bir araya getirmekle kalmadığını, sakinlerinin ortak geliştirdiği kültür ve medeniyeti de somut bir biçimde ortaya koyduğunu, bu düşünceyle şehirlerin, yaşayanlarının kimliğinden bağımsız düşünülemeyeceğini aktardı.

“İKLİM KRİZİ VE BERABERİNDE GETİRDİĞİ SAYISIZ SORUNA KARŞI ELİMİZDE BÜYÜK BİR GÜÇ VAR, SAHİP OLDUĞUMUZ BU AN”

Emine Erdoğan, kentleşmenin durdurulamaz bir hızda arttığı modern dünyada şehirlerin öneminin farklı bir boyut kazandığını belirterek, araştırmaların 2050 yılına kadar her 10 kişiden yedisinin şehirlerde yaşayacağını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Hızlı kentleşmenin birçok kriz ve sınamayı da beraberinde getirdiğini aktaran Emine Erdoğan, bunun ortaya çıkardığı en önemli sorunlardan bir tanesinin dünyayı "kaynayan bir küreye" çeviren iklim değişikliği olduğuna dikkati çekti.

Dünü ve geleceği konuşmaktan ziyade şimdiye odaklanmak gerektiğini vurgulayan Emine Erdoğan, "Çevremizi hızla dönüştüren iklim krizi ve beraberinde getirdiği sayısız soruna karşı ise elimizde büyük bir güç var, sahip olduğumuz bu an" ifadesini kullandı.

Emine Erdoğan, 2030'u beklemeden sürdürülebilirliğin, adaletin ve refahın hüküm sürdüğü şehirleri ve yaşamı herkes için tesis etme vakti olduğunu belirterek bu konuda her insana sorumluluk ve görev düştüğüne işaret etti.

Her sınama ve zorluğun mutlaka içinde bir çözüm ve gelişim potansiyeli de barındırdığını dile getiren Emine Erdoğan, iklim krizini derinleştiren kentlerin, aynı zamanda dünya nüfusunun yarısından fazlasına ve küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 80'ine sahip eşsiz birer potansiyel kaynağı olduğunu söyledi.

“ÜLKEMİZDE EDİNDİĞİMİZ KAZANIMLARIN, SINIRLARI AŞARAK KÜRESEL BİR HAREKETİ DOĞURDUĞUNA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Emine Erdoğan, yaşam merkezlerinde yapılacak her değişikliğin, sürdürülebilir ve müreffeh geleceğe doğru atılmış önemli bir adım niteliğinde olduğunun altını çizerek, şunları paylaştı: "Türkiye'de, altı sene önce başlattığımız Sıfır Atık Projesi bizim için bu potansiyelin açık bir ispatı oldu. Geldiğimiz noktada, ülkemizde edindiğimiz kazanımların, sınırları aşarak küresel bir hareketi doğurduğuna şahitlik ediyoruz. Geçtiğimiz sene BM Genel Sekreteri Sayın Guterres ile ilk imzalarını attığımız 'Küresel Sıfır İyi Niyet Beyanı', onlarca devlet başkanı eşi, bakan ve uluslararası temsilcinin parçası olduğu bir hayal ortaklığına dönüştü. Bugün artık bir web sitesi üzerinden herkesin imzacı olabildiği beyan, 59 farklı ülkeden binlerce insanın desteğini aldı. Sizleri de öncelikle imza ve ardından atıksız yaşama adım atarak, Sıfır Atık Hareketi'ne destek vermeye davet ediyorum."

“SIFIR ATIK PROJESİ İLE EDİNİLEN KAZANIMLARI, HER DÜZEYDE GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA SIFIR ATIK VAKFI KURULDU”

Emine Erdoğan, BM Genel Kurulu'nun 105 eş sunucu ülke ile kabul ettiği Sıfır Atık Kararı'na, Türkiye olarak öncülük etmiş olmaktan iftihar ettiğini vurgulayarak, karar neticesinde ilan edilen 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü'nün, dünyayı daha temiz ve yaşanabilir hâle getirmek için ortaya konan tüm çabaların bir nişanesi olduğuna inandığını anlattı.

Sıfır Atık Kararı'nın somut bir diğer çıktısının ise BM Genel Sekreteri'ne bağlı, konusunda uzman kişilerden müteşekkil Sıfır Atık Danışma Kurulu'nun tesis edilmesi olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, şöyle devam etti: "Başkanlığını yürüttüğüm kurulun başlıca misyonu, dünyada Türkiye'dekine benzer sıfır atık konusundaki başarı örneklerini tespit ederek, uygulamayı yerel ve küresel düzeyde teşvik etmektir. Bu kapsamda, dünyadaki ilham verici sıfır atık hikâyelerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla Küresel Sıfır Atık Ödülleri tertip edilmesi için çalışmalarımıza başladık. Öte yandan, önümüzdeki bir seneyi Sıfır Atık Yılı ilan etmek için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu vesileyle sizlerle güzel bir haberi de paylaşmak istiyorum. Sıfır Atık Projesi ile edinilen kazanımları, her düzeyde güçlendirmek amacıyla bir Sıfır Atık Vakfı kuruldu. Vakıf, yerelde atıksız yaşam biçimini yerleştirmeyi, uluslararası boyutta da uygulamanın teşvikini sağlamayı hedefliyor. Vakfımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, başarılı çalışmalara imza atmasını canıgönülden temenni ediyorum."

SIFIR ATIK DANIŞMA KURULU'NUN İLK YÜZ YÜZE TOPLANTISI YARIN İSTANBUL'DA YAPILACAK

Emine Erdoğan, iklim krizi sorununun ortaya çıkmasında payı olmamasına rağmen sonuçlarından orantısız etkilenen ülkelerin ne yazık ki çoğunlukta olduğunu vurguladı.

Şehirlerini ve yaşam biçimini, sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmek için yeterli tecrübesi ve finansmanı bulunmayan ülkeler üzerinde herkesin sorumluluğunun olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, şunları kaydetti: "Herkes için sürdürülebilir kentsel gelecek inşa etmek için her şeyden önce adil bir finansman sistemi kurmak mecburiyetindeyiz. Bu düşünceyle Sıfır Atık Danışma Kurulu öncülüğünde uygulamayı hayata geçirmek isteyen ülkelere katkı sağlamak üzere küresel bir Sıfır Atık Fonu kurulması için gerekli girişimleri başlatacağız. Danışma kurulumuzun üç senelik görev süresi boyunca atık yönetimi konusunda önemli çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum. 26 Temmuz'da çevrim içi tanışma buluşmasını gerçekleştirdiğimiz kurulun ilk resmî toplantısını yarın, 1 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştireceğiz inşallah. Başkanlığını yürüttüğüm kurulumuzun ilk yüz yüze toplantısını İstanbul'da yapacak olmak da bizim için ayrı bir gurur ve mutluluk vesilesi."

Emine Erdoğan, 29 Ekim'de Türkiye'de ve dünyanın farklı köşelerinde coşkuyla kutlanan Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünün hayırlı olmasını dileyerek, "İnanıyorum ki kökleri derinlerde ulu bir çınar olan Cumhuriyetimiz, önümüzdeki Türkiye Yüzyılı'nda da müreffeh ve muvaffak olacaktır" ifadesini kullandı.

Programa video mesajla katılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel karbon nötr hedeflerine ulaşılması konusunda şehirlerin çok büyük bir rol oynadığını belirtti. Küresel çapta yerel yönetimlerin ulaşımdan altyapıya birçok zorlukla boğuştuğunu vurgulayan BM Genel Sekreteri Guterres, devletleri, özel sektörü ve küresel organizasyonları, konu üzerine çözüm üretmeye davet etti.

Döngüsel ekonomi modellerinin taşıdığı potansiyele değinen BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye'nin Sıfır Atık çabalarına işaret ederek, özelikle Emine Erdoğan'ın sıfır atıkla olan mücadelesinin önemini vurguladı. BM Genel Sekreteri Guterres, Sıfır Atık Danışma Kurulu'nun yarın İstanbul'da gerçekleştirilecek ilk yüz yüze toplantısının güzel geçmesi dileğinde bulundu.

BM-Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif de Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladı.

Altyapı ve toplu taşıma konusunda Türkiye'nin ilham verici çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan BM-Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Sharif, bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti. BM-Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Sharif, Emine Erdoğan'ın yürüttüğü Sıfır Atık Projesi'nden övgüyle bahsederek, Türkiye'de başlayan Sıfır Atık Projesi çabalarının artık küresel bir boyuta taşındığını dile getirdi.

BM-Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Sharif, İstanbul'daki Dünya Şehirler Günü programının en yoğun katılımla gerçekleşen programlardan biri olduğunu, programa dünyanın her yerinden binden fazla kişinin kayıt yaptırdığını kaydederek, katkıları için Emine Erdoğan'a teşekkür etti.

Emine Erdoğan, konuşmaların ardından, UN-Habitat yetkilileri, misafir devlet başkanlarının eşleri ve Sıfır Atık Danışma Kurulu üyeleriyle aile fotoğrafı çektirdi.

31.10.2023