Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) tarafından Sıfır Atık Projesi’ne destek amacıyla organize edilen Cemre Çarşısı’nı gezdi.

"Temiz çevre" temasıyla Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Hotel'de düzenlenen etkinliğe katılan Emine Erdoğan, Cemre Çarşısı'nı gezerek "Sıfır Atık" temalı ürünleri inceledi.

Programda, Emine Erdoğan'a; TOGEM-DER Başkanı Saadet Gülbaran, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da eşlik etti.

TOGEM-DER'in ihtiyaç sahibi aileler için dizayn ettiği dilek ağacından kart seçen Emine Erdoğan, ailelere, hava temizleme makinesi, bisiklet, bilgisayar ve çamaşır makinesi bağışında bulundu.

Emine Erdoğan, el sanatı ürünler ile yıkanabilir çocuk bezi ve alüminyum folyo yerine doğa dostu balmumundan üretilen folyoyu yakından inceledi. Ayrıca Emine Erdoğan, KADEM tarafından desteklenen kadın girişimcilerin yaptıkları el sanatları ürünlerini inceledi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın "Sıfır Atık" standında da bilgi aldı.

SIFIR ATIK PROJESİ

Dünyada "Sıfır Atık" hareketinin öncüsü olarak bilinen Amerikalı Bea Johnson ile tanışan Emine Erdoğan, Türkiye'de ve dünyada Sıfır Atık Projeleri’nin gelişimiyle ilgili sohbet ederek Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin deneyimlerini paylaştı.

Emine Erdoğan, daha sonra Mutfak Atölyesi'ne geçerek Sıfır Atık yemeğinin yapılması için şef Arda Türkmen'e eşlik etti. Emine Erdoğan'ın Türkmen'le yaptığı sebze yemeğinin kabuklarından mücver yapıldı, diğer organik atıklar ise kompost gübre olmak üzere değerlendirildi.

Etkinlikte, denizleri ve yer altı su kaynaklarını korunmak için atık yağların lavaboya dökülmemesine dikkat çekildi. Tematik stantlardan alışverişe, kültür-sanattan çevre dostu söyleşilere ve sağlıklı beslenmeye kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Cemre Çarşısı önemli isimleri ağırladı. Ünlü isimlerin eşyalarının satıldığı etkinlikte, paylaşım ekonomisinin önemi vurgulandı.

Arda Türkmen, Rafet İnce, Özlem Mekik, Eyüp Kemal Sevinç, Ali Açıkgül, Ömür Akkor, Duygu Tuğçu gibi şeflerin mutfakta geri dönüşüm konusunu ele aldığı etkinlikte, "Çevre sevgisi paylaştıkça çoğalacak" teması işlendi.

Etkinliğe; Mehmet Fatih Çıtak, Hülya Erol, Mim Kemal Öke, Mehmet Ali Bulut, Kemal Özer gibi birçok önemli yazar ile "Sıfık Atık, Sıfır Açlık" kapsamında diyetisyen Taylan Kümeli ve Sağlıklı Yaşam Koçu Ayşe Tolga da konuk oldu.

Dünyada "Sıfır Atık" hareketinin öncüsü olan ve "Zero Waste Home" kitabı 22 dile çevrilen Johnson, etkinliğin ilk gününde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Johnson, Sıfır Atık hayata nasıl geçiş yaptığını, dünyayı kurtaracak ipuçlarını ve evde çöp çıkarmadan nasıl yaşanabileceğini çevre dostlarıyla paylaştı.

Cemre Çarşısı'ndan elde edilen gelir, Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması için kullanılacak.

 

Kaynak : https://www.tccb.gov.tr/hanimefendi/haberler/

29.03.2019