Dell Technologies, her yıl denizlere karışan milyonlarca tonluk plastik atık için önemli bir geri dönüşüm kampanyası başlattı.

Her yıl denizlere karışan milyonlarca tonluk plastik doğal yaşamı tehdit ediyor ve plastik kullanımı da hala istenilen düzeye çekilebilmiş değil. Bu nedenle Dell, plastik atık çöplüğünü azaltmak adına, ülkemizde TURMEPA ile kıyı temizleme ve bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirerek küresel hedeflere katkıda bulunmayı hedefliyor. Dell, dünya çapında 2020 yılı için belirlediği hedeflerin yüzde 75’ini tamamladığını, hatta bazı hedeflerin üzerine çıktığını ve planların önünde ilerlemelere imza attığını açıkladı. İlk olarak 2013 yılında tanıtılan “2020 Legacy of Good” planı ile şirket, sürdürülebilir insanlık ve Dünya için çalışmalarını sürdürüyor.

Yapılan araştırmalara göre, her yıl 8 milyon ton plastik denizlere atılıyor ve bu rakam her yıl yüzde 7 oranında artıyor. Yapılan hesaplamalara göre, 5 trilyon plastik parçası şimdiden okyanuslara karışmış durumda. Böyle giderse 2050 yılına gelindiğinde denizlerde balıktan çok plastik olma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Dell bu kirliliğe dur demek için dünya çapındaki geri dönüşüm kampanyasına güveniyor. Firma dünya çapında harekete geçerek bazı ürünlerinin paketlerini yalnızca sahillerden, su yollarından ve kıyılardan toplanan plastikleri kullanarak 7 tondan fazla plastiği okyanuslardan uzak tutmayı başardı.

Dell toplanan plastik atıkları bilgisayarlarda kullanıyor

Türkiye’de de sürdürülebilir ofis yapısında çalışan Dell, ülkemizde kıyı ve denizlerin korunmasını ulusal bir önceliğe dönüştürmek için TURMEPA ile tüm paydaşlarının katıldığı kıyı temizliği ve eğitim etkinliğinde yer aldı. Okyanuslardan ve kıyılardan toplanan plastikler, XPS 13 dizüstü bilgisayarların paketlerinde ve koruma materyallerinde kullanıldı. Birleşmiş Milletler ile yapılan anlaşma çerçevesinde şirket, 2025 yılında okyanuslardaki plastiğin ürünlerde kullanımını 10 kat artırmayı taahhüt etti.

Bugüne kadar 1 milyon tondan fazla kullanılmış elektroniği geri dönüşüme kazandıran şirket, 45 bin tondan fazla geri dönüştürülmüş plastik ve diğer sürdürülebilir materyali yeni Dell ürünlerinde kullandı. Üretimde atık su miktarını 4,56 milyon metreküp azaltmayı başaran şirket, ürün portföyünün enerji yoğunluğu ayak izini de yüzde 64 azalttı. Ayrıca bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 5 milyon saatlik gönüllü hizmet verildi, öğrencilere mentörlük yapıldı ve yeni kar amacı gütmeyen teknoloji çözümlerine destek olundu.

 

Kaynak: Log